Ez egy rövid bejegyzés lesz, miközben a név kitalálása hónapokig tartott.
Nagyon messziről indultunk, számtalan név és névváltozat került megfontolásra, majd elvetésre. Nézzük, honnan is indultunk:
HABARCS
Nyilvánvalóan, ezzel a névvel nem lehet meghódítani a világ társasjáték kedvelő közönségét, de munkanévnek annyira bevált, hogy a laptopomon a játék fejlesztését tartalmazó minden dokumentum az A_HABARCS nevű könyvtárba került.
Magyarul kedves hangzású szó, de egy külföldinek beletörne a nyelve, angolra lefordítva meg elveszíti a varázsát. És van még egy hatalmas baj vele, amin több név is megbukott: A BoardGameGeek szerint már van közel egy tucatnyi társasjáték, aminek a nevében valamilyen módon szerepel.
Engedjük el.
Márkanevet kitalálni nem egyszerű feladat, talán a branding legnehezebb része. Ami igazán gyötrelmes benne, hogy mire talál az ember egy neki tetsző nevet, addigra kiderül, hogy már használják, rosszabb esetben már el is használták, a legrosszabb esetben pedig hiába szereti az egész csapat, teljesen alkalmatlan arra, hogy nemzetközi karriert fusson be.
Mi magyarok például nagyon szeretjük a szójátékokat, az angolszász világban viszont legtöbbször csúfosan megbuknak ezek a nyelvi lelemények.
GRABITY, QUEBRICK, STACKY...
és még egy végtelen sor olyan név, ami ideig-óráig állta csak ki az ízlelgetés és továbbgondolás próbáját.
Vagy, ami még rosszabb, már valaki másnak is eszébe jutott, ráadásul pont egy hasonló termékkategóriában, a videojátékok piacán használja.
A névválasztást nehezítette az is, hogy ekkor még, nem került sor a játék alaptörténetének véglegesítésére sem. Voltak gondolatok, ezeket egy másik blogposztban majd részletezem, de nem volt igazán még kitalálva a játék hangulata, meséje.
Ennek megfelelően születtek evolúciós zsákutcák, mint az alábbi is:
DIMARYP
Nem volt az feltétlenül rossz gondolat, az elején. (De, nagyon rossz gondolat volt, csak a velem született, saját gondolataimmal szemben érzett elfogultságom okán, az idő múlásával bele tudtam szeretni). Aztán ott bukott meg, ahol egy ilyen ötletnek meg kell buknia: senki nem tudta kiejteni, senki nem látta benne azt a kreatív szikrát, amitől fogant. (A játék alapeleme egy tetejére fordított piramis alak - érted: simarip, csak angolul)
Mindegy, engedjük el ezt is.
Amit nagyon sajnáltam viszont elengedni, az egy olyan név volt, amit nagyon sokáig lehetett volna, akár egy teljes játék család brandjévé fejleszteni:
THE PLATFORM
Lelki szemeimmel már magam előtt láttam egy teljes játékdinasztia mennybe menetelét, játékok sokaságát, amik a PLATFORM-ra épülnek. Persze ez az út még a SUPERA előtt is nyitva áll, de a PLATFORM név szinte követelte, hogy érdemben foglalkozzunk vele.
Szerencsére megtették mások:
Valamint, épp akkoriban kísértett meg egy film (A Platform - El Hoyo) megnézésének a gondolata, amire viszont még nem szántam rá magam. Aki látta, tudja, hogy miért. És azt is, hogy miért ne ez legyen a játék neve.
Pedig még egy look&feel szintű egyszerű grafika is készült hozzá:
Mind a DIMARYP, mind pedig a PLATFORM ráadásul egy olyan futurisztikus világ képzetét társították volna a játékhoz, amitől egyre jobban idegenkedtem. Én egy meleg, természetes, élő anyagú játékot álmodtam meg, amitől ezek a kísérő történetek idegenek voltak. Ráadásul ekkor már javában zajlott a játék tesztelése, új és új alapelemek fejlesztésével és új színvilágok társításával a játékhoz. Az erővonalak pedig egyértelműen a természetes színvilág, egy elegáns, letisztult, magas minőségű tömör fa toronyépítő-, logikai-, party- játék irányába mutattak.
SUPERA
És akkor jöjjön a SUPERA név tudatos, minden részletre történő odafigyeléssel, patikamérlegen kimért gondossággal történő kitalálásának hihetetlen sztorija!
Ami nem volt.
Csalódást keltően fogalmam sincs, hogy hogy született a név, csak arra emlékszem, hogy izgatottan keresem azokat az útvesztőket a világ internetjein (sic!), ahol ráakadok arra a sötét bugyorra, ahol valami ősellenség kiabál, hogy a SUPERA név teljesen alkalmatlan egy brand létrehozására és gondozására.
Nem volt ilyen bugyor.
Arra emlékszem, hogy a spanyol SOBRE szóval játszottam és épp beleszerettem a SOBRE TODO (jelentse: mindenek felett) kifejezésbe, ami tökéletesen illeszkedne egyébként egy egyszerű party-játék világához, de túl gyerekesnek (és túl spanyolnak) találtam. Természetesen Todo Sobre Mi néven van is társasjáték kisgyerekeknek.
Innen kanyarodtam a komolyabb latin szavak felé és gondolkodtam el a SUPER jelentésén, amit valamennyien jól ismerünk. Valami felett, kimagaslóan, magas minőségben - csupa olyan jelentés, amivel örömmel azonosítom a játékot. Egy pajkos, a kiejtést és magyar ragozást is segítő "A" hiányzott csak a végére és megszületett.
Portugálul létező szó egyébként (ha jól sejtem egyes szám harmadik személyben) győzedelmeskedni, legyőzni, túl nőni, valaminél jobbnak, különbnek lenni a jelentése.
Nem is volt több kérdés a használatával kapcsolatban.
Chicagoban gyönyörű apartmanokat, Brazíliában képességfejlesztő programokat, nálunk pedig horgászbotokat népszerűsítenek ezzel a névvel.
Valamint, most már, egy intelligens party-játékot is!